054-6783122 יעוץ והכוונה ללא תשלום למצוא בית אבות בישראל

Get Adobe Flash player

תמיכה בישראל

מילון מונחים בנושא דיור גיל הזהב בישראל.דיור גיל הזהב בישראל

מבחינה גריאטרית :

בית הורים: מדובר בבתי אבות קטנים שמסוגלים לקלוט עד 30 דיירים עצמאים.

 

בית חולים גריאטרי: בית חולים לקשישים הזקוקים לטיפולים סיעודיים מורכבים, להבראה אחרי ניתוח או לטיפול רפואי ספציפי מורכב יותר.

 

מנגנון למניעת בריחה -  צמידים או תליונים למניעת בריחה אשר שומרים על הדיירים ומונעים מהם מעבר לאזורים שבהם יהיו חשופים לסכנות רבות. ההתרעות נשלחות אוטומטית למסוף הנייד (ביפר, טלפונים אלחוטיים) של הצוות הרפואי באמצעות הודעה ברורה המציינת את שם החולה ומיקומו על מנת לאפשר התערבות מהירה. מנגנון זה אידיאלי בבתי אבות במקרה של חולי אלצהיימר. מותקנת בו מערכת המתריעה על נפילה ושולחת בקשת עזרה דחופה.

 

התעללות בקשישים: ההתעללות יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות אשר אינם נראות לעין באופן מיידי: הזנחה, אלימות פסיכולוגית או נפשית ועד למעשי התעללות פיזית ומינית. הזנחה חמורה הינה סוג של התעללות: למשל אי החלפת טיטולים לעיתים קרובות מספיק בחולים סיעודיים דבר אשר גורם לאי נוחות ולפצעי לחץ. ישנה גם אלימות פסיכולוגית או נפשית כגון אי כיבוד האינטימיות והצניעות של הקשיש(למשל רחיצת דייר מבלי לסגור את דלת החדר שלו). בנוסף למעשי התעללות עצמם, רבים הם הקשישים או הנכים הסובלים מאדישות הסביבה. לפעמים, מה שמכונה "התעללות פסיבית" מתבטא במעשי הזנחה קטנים  כגון להקים או להשכיב את הדיירים מוקדם מדי, לא לענות לקריאותיהם, רחצה מהירה מדי, הגשת ארוחות מוקדמת מדי. בנוסף לצורך בתגבור כוח האדם במוסדות יש גם לפעול בקרב העובדים ולהעלות את מודעותם, להדריך אותם וללמד אותם להתייחס למטופלים בצורה ראויה ואף לתת להם תמיכה נפשית אם יש צורך בכך. ההתעללות עלולה אף להיות כללית : ממעילה באמון עד גניבה פשוטה או חמורה.

 

רישיון בר תוקף עבור בית אבות – רישיון בר תוקף המוענק על ידי הרשויות (משרד הבריאות והרווחה) לבית האבות.

 

מבחינה רפואית:

דלקת פרקים ניוונית: דלקת הפרקים הניוונית הינה פגיעה כרונית במפרקים שונים, מעין הזדקנות מוקדמת של הסחוס.

 

אירוע מוחי: אירוע מוחי או שבץ מוחי הינו כשל בזרימת הדם אשר פוגע באזור מסוים של המוח. אירוע זה קורה לאחר חסימה של כלי דם או שטף דם הגורם למוות של תאי העצב אשר אינם מקבלים חמצן ורכיבים תזונתיים הנחוצים לתפקודם. אצל רוב האנשים אין כל סימן מוקדם להתקף. למרות זאת ישנם גורמי סיכון שכדאי להיות ערניים להם. לאירועים המוחיים יש השלכות שונות. לכמחצית מן החולים נשארים נזקים. אדם אחד מתוך 10 מחלים לגמרי. חומרת הנזקים תלויה באזור של המוח שנפגע ובתפקודים שלהם הוא אחראי. ככל שהאזור שנשאר ללא חמצן גדול יותר כך הנזק עלול להיות חמור יותר. לאחר אירוע מוחי אנשים מסוימים מתקשים לדבר או לכתוב (אפזיה) או סובלים מבעיות של זיכרון. חלק מהם אף לוקה בשיתוק בגוף.

 

דמנציה: דמנציה הינה אובדן או ירידה משמעותית בכישורים הקוגניטיביים, חמור מספיק כדי להשפיע על חייו של אותו אדם ולגרום לאובדן עצמאות. תפקודי המוח שעלולים להיפגע הם הזיכרון, הקשב והשפה. הדמנציה יכולה להופיע כתוצאה מפגיעה מוחית גדולה ולהיות זמנית בלבד או להתבטא בירידה פסיכולוגית לטווח הארוך.

 

מרפא בעיסוק: המרפא בעיסוק הינו איש טיפול המעריך ומטפל באנשים על מנת לשמר על/ ולפתח את/ עצמאותם ואת האוטונומיה שלהם בסביבה היום יומית והחברתית שלהם. במרבית המקרים, המרפאים בעיסוק עובדים בשיתוף פעולה עם פסיכותרפיסטים, רופאים, אחים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

 

פצע לחץ: פצע לחץ הינו פצע שנגרם על ידי הפסקת זרימת הדם לרקמות. תהליך הצלוק אינו ספונטני. לפצע לחץ כמה דרגות חומרה: אודם הנמשך יותר מיום אחד, התקשות העור, פצע בעומקים שונים אשר עלול במקרים קשים להגיע לשרירים או לעצמות שמתחת. פצעי הלחץ מופיעים בעיקר אצל אנשים רתוקים למיטה לאורך זמן. הם גם מושפעים על ידי תת תזונה והתייבשות כמו גם על ידי חום. למניעה יש תפקיד מכריע בתהליך זה. היות שפצעי הלחץ מופיעים לאחר מספר שעות בלבד יש לדאוג להפחתת גורמי המחלה ולבדוק אותם לעיתים קרובות. תהליך הצילוק של פצע לחץ יכול להימשך בין מספר ימים למספר חודשים: על כן המניעה הינו גורם מכריע בקרב קבוצת הסיכון. על מנת למנוע הופעת פצעי לחץ יש לנקוט במספר צעדים: לשמור על היגיינת העור ולמנוע מסמוס: במקרה של חוסר שליטה בצרכים יש להחליף טיטולים לעיתים קרובות, לעקוב באופן שוטף אחר מצב העור, לדאוג לתזונה מספקת ומתאימה, לשתות או לגרום למטופל לשתות באופן סדיר ובכמויות מספקות, להשתמש במזרונים ובכריות המכונים "עזרה למניעת פצעי לחץ" המותאמים למצב החולה, לשנות את התנוחה של החולה לעיתים קרובות (לפחות כל שעתיים שלוש).

 

שבר צוואר הירך: שבר זה מתרחש על פי רוב לאחר גיל 60 ותוצאותיו יכולות להיות חמורות אם הוא אינו מטופל כראוי. הטיפול בסוג זה של שבר משתפר מיום ליום אך השבר עצמו מתריע על מצב העצמות של החולה. צוואר עצם הירך הינו כינוי לחלק העליון של עצם הירך במקום שבו היא מתחברת לאגן. מדברים על שבר כאשר עצם זו נשברת לאחר טראומה. הנפגעים העיקרים בני שישים ומעלה. מעריכים כי למעלה מ-50,000 בני אדם לוקים בשבר זה מדי שנה בצרפת. שליש מהאנשים שגילם עולה על 90 לקו או ילקו בסוג זה של שבר. שבר זה נפוץ בעיקר אצל נשים. הוא קורה בעיקר לאחר טראומה. אצל קשישים מדובר לעיתים קרובות באירוע מינורי כמו נפילה קלה. סיבת קלות השבירה של עצם הינה ברוב המקרים מחלת האוסטיאופורוזיס המופיעה לאחר הבלות: לעצמות קשה יותר לקשור את הסידן והן נעשות שבירות יותר וכל טראומה עלולה לשבור אותן. ראש עצם הירך פגיע יותר משאר העצמות באופן כללי והופך לפגיע אך יותר. התסמין הראשון הבולט ביותר הינו כמובן הכאב החזק המופיע בחלק העליון של הירך ובאגן. החולה אינו יכול ללכת לעיתים הרגל מתעקמת באזור האגן. מלבד הבדיקה הקלינית, הרופא יוכל לאשש את האבחון על ידי צילום. הצילום יאפשר בין השאר לקבוע מה הוא המיקום המדויק של השבר. ברוב המקרים הטיפול הינו כירורגי. ישנן מספר אפשרויות :

* התקנת תותב חלקי או שלם במקום המפרק. מדובר בהחלפת מפרק הירך בדמוי-עצמות ממתכת. הניתוח נעשה על פי רוב בהרדמה מקומית תחת אפידורל ולעתים תחת הרדמה מלאה. זהו הפתרון הנפוץ ביותר בקרב הקשישים ביותר שעצמותיהם מתאחים לאט יותר.

* אוסטיאסינטזיס המתבטא בהתקנת מסמרים, ברגים ולעיתים לוחות על מנת לקבע את השבר אשר יתחזק מעצמו לאחר מכן. מומלץ במקרים של אנשים פעילים בעלי פרוגנוזה טובה.

 

המיפלגיה: המיפלגיה הינה שיתוק של חלק או מספר חלקים של הגוף בצד אחד. שיקום ההליכה, תנועות הידיים, המרפקים או הכתפיים,  הדיבור או ההבנה תלוי במידה רבה בגיל המטופל ובפגיעה במוח. לקשיש יהיו קשיים גדולים יותר. גורם גמישות (פלסטיות) המוח משחק תפקיד חשוב כאן.

 

בריחת שתן (אי שליטה בסוגרים): בריחת השתן מתבטאת בבריחה מקרית או בלתי רצונית של שתן. הפרעה זו פוגעת בגברים ובנשים כאחד ונובעת ממספר רב של גורמים. בריחת השתן מושפעת על ידי הגיל, מצבי חרדה, השמנת יתר, בעיות נירולוגיות, דלקת (דלקת בשתן), צניחה של איבר אחד או מספר איברים באגן או היחלשות הסוגרים או  שרירי ריצפת האגן בעקבות ניתוח בטן. הסרת הערמונית רחבת היקף אף היא עלולה להיות מלווה בבריחת שתן. עישון וצריכת קפאין מוגברת אף הם עלולים לגרום לבריחת שתן.

 

מחלת אלצהיימר: מחלת אלצהיימר הינה מחלה נירולוגית ניוונית חשוכת מרפא של רקמות המוח הגורמת לאובדן הדרגתי ובלתי הפיך של תפקודי המוח ובכלל זה של הזיכרון. היא תוארה לראשונה על ידי רופא גרמני בשם אלויס אלצהיימר(1864-1915). מחלה זאת שהיא הסיבה העיקרית לדמנציה אצל הקשישים  פגעה ב-26 מיליוני אנשים בעולם בשנת 2005 ועלולה לפגוע במספר רב פי ארבע של אנשים עד שנת 2050 על פי המאמר "GLOBAL PREVALENCE OF DEMENTIA A DELPHI CONSENSUS STUDY".

 

מחלת פרקינסון או רטטת: מחלת פרקינסון הינה מחלה נירולוגית כרונית ניוונית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית ואחראית להפרעות מוטוריות המתפתחות באופן הדרגתי. הסיבות לכך אינן ידועות. המחלה מתחילה בדרך כלל בגיל 45 עד 70. מדובר במחלה הנירולוגית הניוונית השנייה בחומרתה לאחר מחלת אלצהיימר.

 

מבחן ADL: אלה ראשי תיבות ((ACTIVITIES OF DAILY LIVING ובעברית: פעולות של חיי היום יום. מבחן זה בודק את יכולתו של הקשיש לבצע 6 פעולות של חיי היום יום : לקום, לשכב לישון, להתלבש, להתרחץ, לאכול, לשלוט בצרכיו ולהתנועע .

 

מבחן מיני מנטל: מבחן זה מאשש את רמת הדמנציה של הקשיש בהתאם לסולם של ירידה שנתית של 3 נקודות מתוך 30. שואלים שאלות פשוטות כגון :"איזה יום היום?" "מה השעה בערך?" וכו'. אדם בריא מקבל בדרך כלל 29 נקודות לפחות.

 

סיעודי (זקוק לטיפול סיעודי): קשיש אשר אינו מסוגל לבצע 4 מתוך 6 פעולות של חיי היום יום (לקום, לשכב, להתלבש, להתרחץ, לאכול, לשלוט בסוגרים ולהתנועע) נחשב לאדם סיעודי.

 

מקורות: www.passeportsante.net, ויקיפדיה
 

 

   English    Francais    עברית  

טופס

טופס

אני מחפש בית אבות עבור קרוב משפחה

על ידי מילוי הטופס הנני מבקש שיועץ יתקשר אלי על מנת למצוא מוסד